יער אודם

יער אודם

יער אודם או בשמו השנה יער מסעדה נחשב ליער הגדול ביותר באזור הגולן ובו נטועים עצי אלון מסוגים שונים כמו אלון מצוי ואלון תולע.

בנוסף ביער משתלבים בהרמוניה מושלמת עצים כמו עץ שיזף הדב, אלה ארץ ישראלית, עוזרר אדום, אגס סורי ועוד. כל העצים הללו גדלים על אדמת בזלת שצבעה אדום עץ ומכאן השם יער אודם.

עד לפני מלחמת ששת הימים היה קיים בו בסיס צבאי סורי וזו גם כנראה אחת הסיבות שהוא נשמר כל כך. עם השנים, חידשו את היער לאורך גבולות חקלאיות מה שהופך אותו לאחד האזורים הכי מרשימים בישראל. באזור חיים חזירי בר, זאבים ומכרסמים מסוגים שונים.

בסמוך ליער ממוקם יער האיילים, שם פינת ליטוף, בעלי חיים משוטטים ומגוון של אטרקציות לכל המשפחת. בעונה גדולים ביער פרחים מדהימים כמו רקפות, אירוסים, כרכום מסוגים שונים ושפע של פטריות מזנים שונים.

תופעת הג‘ובות

בתחום שמורת יער אודם מתקיימת אחת מהתופעות המדהימות המכונות גוב געש. מדובר בעצם בשקעים שנוצרו בתוך האדמה הדומים למכתש כתוצאה ממפגש של הלבה בהרי הגעש עם מי תהום.

קיימות 7 ג‘ובות בשמורה עצמה כאשר אחת מהן מכונה ג‘ובת אל כבירה והיא הגדולה מכולן בגודל של 250 מטרים. בעונת הסתו אפשר להיחשף לפריחת הכרכומים המהממת ובחורף להנות מהשלג שבאזור.

סגירת תפריט